۱۰۰ بنای تاریخی آماده جذب مشارکت در مرمت و احیا در سال ۱۴۰۳ می‌شوند / نقش مهم رسانه‌ها در توجه و دغدغه‌مندی مردم نسبت به میراث تاریخی و فرهنگی

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه و احیا، شهاب طلایی، مدیر عامل صندوق توسعه و احیا، با حضور در نمایشگاه مطبوعات و رسانه ‌های ایران در ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۲، از غرفه‌های این نمایشگاه بازدید و با خبرگزاری‎‌های میراث آریا، میزان و ایرنا مصاحبه کرد.

طلایی در مصاحبه با ایرنا، درباره برنامه‌های صندوق توسعه و احیا برای حل مشکلات زیرساختی برخی از بناهای تاریخی تصریح کرد: اغلب بناهای تحت اختیار صندوق که در محدوده شهری و یا روستایی قرار دارند، مشکلات زیرساختی اعم از دسترسی جاده‌ای و یا انشعابات آب و برق و گاز ندارند.

او افزود: اما بناهای بین شهری مانند برخی از کاروان‌سراهایی که خارج از محدوده شهری و روستایی قرار دارند، دارای چنین مشکلاتی هستند و با رایزنی‌های انجام شده با دستگاه‌های دولتی مرتبط، سعی داریم این مشکلات را برطرف کنیم و پایگاه‌های ملی و بناهای ثبت جهانی‌شده از این لحاظ در اولویت قرار دارند.

طلایی در ادامه خاطر نشان کرد: ثبت جهانی شدن یک اثر تاریخی، منافاتی با بهره‌برداری طبق ضوابط میراث فرهنگی ندارد.

تعامل صندوق توسعه و احیا و قوه قضائیه در فرآیند احیای بناهای تاریخی

مدیر عامل صندوق توسعه و احیا در مصاحبه با خبرگزاری میزان، ضمن اشاره به تعامل صندوق با قوه قضائیه در فرآیند احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی طبق ضوابط قانونی، یادآور شد: در تمامی مراحل کارشناسی، واگذاری، مرمت و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی پیوند و تعامل نزدیکی بین صندوق توسعه و احیا و دستگاه قضا وجود دارد.

اهمیت رسانه‌ها در توجه و دغدغه مردم نسبت به میراث فرهنگی

طلایی در ادامه بازدید از نمایشگاه مطبوعات، در غرفه میراث آریا و نشست خبری این خبرگزاری حاضر شد و با تاکید بر اهمیت نقش رسانه‌ها در توجه و دغدغه‌مندی مردم نسبت به میراث تاریخی و فرهنگی، افزود: رسانه‌ها قادرند تا با جهت‌دهی به این دغدغه‌مندی‌ها، باعث ترغیب مردم به مشارکت در مرمت و احیای بناهای تاریخی شده و این فرآیند را تسریع کنند.

 

نوشته ۱۰۰ بنای تاریخی آماده جذب مشارکت در مرمت و احیا در سال ۱۴۰۳ می‌شوند / نقش مهم رسانه‌ها در توجه و دغدغه‌مندی مردم نسبت به میراث تاریخی و فرهنگی اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *