چشمه‌علی دامغان و بافت تاریخی سمنان احیاء می شود

مدیرعامل صندوق توسعه و احیاء  با تاکید بر احیاء بافت تاریخی سمنان ادامه داد: یکی از نکاتی که در طول سال‌های قبل آسیب دیده، در حوزه حفاظت از بافت تاریخی سمنان بوده که امیدواریم با اهتمام نماینده مردم شریف شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه و مدیرکل استان سمنان، زمینه انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه در راستای تعیین و اعطای کاربری و بهره‌برداری از ابنیه تاریخی با مالکیت خصوصی و بخش دولتی فراهم شود. میرزایی ابراز امیدواری کرد: ظرف سه ماه آینده این تفاهم‌نامه منعقد شود و اقدامات اثربخشی در حمایت از مالکان بناهای تاریخی تحقق یابد.

به گفته او طی هفته‌های آینده کاروانسراهای آجری آهوان و چند بنای تاریخی دامغان نیز واگذار می‌شود و خانه میرابراهیمی دامغان به‌عنوان موزه آموزش و پرورش احیا خواهد شد.

میرزائی با اشاره به اینکه در ۱۵ سال گذشته اماکن مهمی از استان سمنان از جمله بادگیر خانه کلانتر، خانه طاهری، خانه حشمت اللشکر، کاروانسرای شاه‌عباسی دامغان،کاروانسرای میاندشت و …به بخش خصوصی واگذار شده است ابراز امیدواری کرد تا پایان سال ۱۴۰۱ بخش عمده‌ای از این بناها با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احیا شود.

او تصریح کرد حفاظت از این بناهای تاریخی با واگذاری امور به مردم ثابت کرده که محدودیت منابع و اعتماد به بخش مردمی می‌تواند زمینه احیا و حفاظت از این مواریث تاریخی و فرهنگی را برای نسل‌های آینده فراهم کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *