همه دستگاه‌ها باید به صنایع دستی توجه داشته باشند

«مریم جلالی» در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صنایع‌دستی و هفته صنایع‌دستی در محل سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع‌دستی است اما در حقیقت روز گرامی‌داشت هنرهای سنتی نیز است چرا که اعتقاد ما بر این است که صنایع‌دستی میوه هنرهای سنتی و این هنرها باید حفظ شود و توسعه یابد.

جلالی با اشاره به فعالیت یک ساله خود در این معاونت افزود: در این مدتی که مسئولیت معاونت صنایع‌دستی را بر عهده گرفتم رویکردم این بوده که با برنامه‌ریزی در این حوزه کار کنم. یکی از موضوعات مهم اتصال صنایع‌دستی به ادبیات توسعه بوده چرا که از برنامه چهارم توسعه این موضوع فراموش شده بود و صنایع‌دستی بیشتر جنبه تزئینی داشت.

او افزود: تلاش کردم که یک نظام تعامل ایجاد کنم تا صنایع‌دستی به‌عنوان موضوع اقتصادبنیان بتواند جای خود را به خوبی باز کند.

او با اشاره به تقارن هفته صنایع‌دستی با هفته محیط‌زیست، گفت: این تقارن نشان از این دارد که صنایع‌دستی به بهبود محیط‌زیست کمک می‌کند و به‌عنوان یک صنعت پاک می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. این در حالی است که صنایع‌دستی در حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دارای اهمیت است.

معاون صنایع‌دستی کشور اشاره به برنامه هفتم توسعه یادآور شد: با تلاش مهندس ضرغامی، موضوع صنایع‌دستی در برنامه هفتم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و به آن توجه ویژه‌ای شده و در برنامه هفتم توسعه، فصل مجزا پیدا کردیم و خوشبختانه نظر مساعد مقام معظم رهبری نیز در این باره بسیار خرسندانه است.

او گفت: صنایع‌دستی امری فرابخشی است و همه دستگاه‌ها باید به آن توجه داشته باشند و تمامی کنشگران درون وزارتخانه و بیرون از وزارتخانه در حقیقت همگرا درحال فعالیت برای رونق و توسعه صنایع‌دستی هستند تا یک افق درخشان برای این حوزه تدوین شود. از مدیریت هزینه به مدیریت سرمایه عزیمت کردیم. عدد صنایع‌دستی روز به روز در حال بزرگ شدن است و خوشحالم که صنایع‌دستی این نقش‌آفرینی را در کارآمدی نظام اقتصادی انجام می‌دهد.

جلالی یادآور شد: این روزها صنایع‌دستی می‌تواند در سبک زندگی نقش‌آفرینی کند و همه دیدیم که در نوروز امسال روسری گلونی نقش مهمی را در سبک زندگی ما ایفا کرد و فضای زیبایی را به وجود آورد.

نوشته همه دستگاه‌ها باید به صنایع دستی توجه داشته باشند اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *