صندوق توسعه و احیا، پیوند دهنده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه و احیا و به نقل از ایرنا، شهاب درباره اقداماتی که در صندوق توسعه و احیا انجام می‌شود، گفت: این صندوق به نوعی زمینه‌ساز مشارکت‌پذیری مردم برای احیا و مرمت بناهای تاریخی است.

او افزود: در سال ۱۳۹۶ موضوع حمایت از صنایع دستی و فرش دستباف هم به موضوع‌های این صندوق اضافه شده است.

طلایی ادامه داد: این صندوق با ماموریت‌هایی که دارد در حوزه حفظ بناها و میراث تاریخی کشور و در راستای حمایت از بخش صنایع دستی و فعالان این حوزه وظایف و اهداف خود را اجرا می‌کند.

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی خاطر نشان کرد: صندوق در موضوع بناهای تاریخی، بیش از ۷۰۰ بنای تاریخی را در مرحله ابتدایی در اختیار دارد و اقدامات مردمی برای احیا و مرمت، مختص به این تعداد نیست و کارویژه صندوق، موضوع بناهای تاریخی بخش دولتی و خصوصی است.

او اضافه کرد: برآوردها و آمارها نشان می‌دهد دولت و دستگاه‌های دولتی نزدیک به چهار هزار بنای تاریخی در اختیار دارند که شامل نهادها نمی‌شود. مثلا نهاد اوقاف بیش از دو هزار بنای تاریخی دارد.

طلایی یادآور شد: کاری که در دولت سیزدهم انجام دادیم، رایزنی و مذاکره با دستگاه‌های مختلف است که هر کدام چه تعداد بنا در گونه‌های مختلف آثار ثبت ملی دارند و با اطلاعات به دست آمده، می‌توان گفت دو هزار و هفتصد بنا بدون کاربری مشخص در اختیار نهادهای دولتی است.

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا بیان کرد: در اسناد مزایده، هر بنایی می‌تواند ضوابط اختصاصی داشته باشد و کاربری خاصی برای تعیین شود.

طلایی افزود: با هماهنگی که با وزارت میراث فرهنگی شده، بناهایی را که امکان ایجاد غرفه صنایع دستی در آنها وجود دارد، بخشی از کاربری آن را به موضوع صنایع دستی اختصاص می‌دهیم.

این مقام مسئول وزارت میراث فرهنگی در انتها درباره بناهای تاریخی صندوق توسعه و احیا در تهران تصریح کرد: مرمت و احیای دو بنای تاریخی در تهران نیز با جذب مشارکت مردمی در مرمت و احیا در سال آتی انجام خواهد شد.

نوشته صندوق توسعه و احیا، پیوند دهنده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *