سرمایه‌گذاران نه بنای تاریخی اردبیل مشخص می‌شوند

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه و احیا، جلسه بازگشایی پاکت‌های مزایده مشارکت و سرمایه‌گذاری در مرمت و احیای نه بنای تاریخی اردبیل، امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۲ در اردبیل برگزار شد و این جلسه تا عصر امروز ادامه خواهد داشت.
این جلسه با حضور شهاب طلایی، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه و احیا، حسن محمدی ادیب، مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل، مدیران هر دو مجموعه و همچنین نمایندگان نهادهای نظارتی در اردبیل، امروز صبح آغاز شد.
گفتنی است مزایده نه بنای تاریخی و فرهنگی استان اردبیل شامل حمام اوچ دکان، خانه وهاب زاده، خانه شریعت، خانه مبشری، کاروانسرای صائین، خانه آصف، خانه خادم باشی و همچنین دو بنای کهنه قلعه و کاروانسرای قانلی بلاغ در مشگین شهر اخیر با همکاری صندوق توسعه و احیا و اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، به صورت یک بسته استانی، وارد مزایده شده است که امروز نتیجه آن مشخص می‌شود.
لازم به ذکر است برگزاری مزایده در قالب بسته استانی، در سفر اخیر مدیرعامل صندوق توسعه و احیا به استان اردبیل به تصویب رسیده بود. هدف از برگزاری این نوع مزایده‌ها، استفاده از ظرفیت ادارات کل استانی میراث فرهنگی و بررسی اهلیت و صلاحیت سرمایه‌گذاران در بناهای تاریخی و اماکن فرهنگی توسط کارشناسان استانی است.

رسالت و ماموریت صندوق

لازم به ذکر است جذب مشارکت مردمی در احیای خانه‌های تاریخی، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که بر عهده صندوق توسعه و احیا گذاشته شده است.
برخلاف برخی فضاسازی‌ها و شیطنت‌های رسانه‌ای، مالکیت آثار تاریخی تا ابد متعلق به دولت است و این آثار قابل انتقال و فروش نیستند. کار اصلی صندوق، «واگذاری حق بهره‌برداری در مدت معین در قبال مرمت و احیای بنا» است و از این طریق با جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری مردمی، بناهای در حال فرسایش و تخریب را بازسازی و احیا می‌کند.
این صندوق به دور از هیاهوی سیاسی و جنجال‌های رسانه‌ای، تلاش می‌کند با دنبال کردن رویکردی تخصصی، بافت‌های تاریخی کشور را از دستبرد حوادث حفظ کند و با جذب مشارکت مردم، روح زندگی را به این بناها بازگرداند.

انتهای پیام/

 

نوشته سرمایه‌گذاران نه بنای تاریخی اردبیل مشخص می‌شوند اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *