ستاد ملی رویداد ۲۰۲۳ اردبیل با سکانداری وزیر میراث‌فرهنگی تشکیل شد

ستاد ملی رویداد ۲۰۲۳ اردبیل با سکانداری وزیر میراث‌فرهنگی تشکیل شد

کشورهای عضو سازمان اکو اردبیل را به عنوان پایتخت ۲۰۲۳ انتخاب کردند،‌مسئله مهمی که امروز منجر شده تا اردبیل بتواند فرصتی برای رشد اقتصادی کشور شود چرا که اردبیل علاوه بر این انتخاب،‌ یکی استانهای هم مرز با کشور آذربایجان و دارای جاذبه‌های متعدد گردشگری به شمار میرود و می‌تواند همانند دریچه‌ای در روزهای ناخوش گردشگری کشور به سوی امید گشوده شود.

افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه،  پاکستان و نهایتا ایران اعضای این سازمان محسوب می‌شوند که بنایشان بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو این سازمان است و البته برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه تلاش می‌کنند.

تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی و تسریع برنامه توسعه حمل و نقل و ارتباطات نیز جزو برنامه‌هایشان به شمار می‌رود. اما انتخاب اردبیل چرا فرصت است؟

وزیر میراث فرهنگی اینگونه به انتخاب اردبیل نگاه کرده است که تعدد جاذبه ها و فرصت های گردشگری زیادی دارد و به نوعی زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در این حوزه است.

پس از آنکه پیش نشست‌ها و نشست های مرتبط به این رویداد برگزار شد،‌ در روزهای اخیر نیز هیات وزیران به پیشنهاد مشترک استانداری اردبیل و وزارت میراث فرهنگی گردشگری  صنایع دستی و به منظور بهره گیری از فرصت ایجاد شده به واسطه انتخاب شهر اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو سازمان اکو مصوب کرده است که ستادی ملی برای رویداد اردبیل شکل بگیرد.

اما این ستاد چه وظایفی دارد؟ براساس این مصوبه این ستاد به ریاست سیدعزت الله ضرغامی،‌ قرار است «سیاستگذاری و هماهنگی و مدیریت یکپارچه فعالیت‌های مرتبط و جلب مشارکت فعالان بخش غیردولتی، پیش‌بینی و تصویب برنامه‌ها و اعتبارات لازم در چهارچوب قوانین و مقررات و اعتبارات مصوب مربوط و همینطور ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان دستگاه‌های دولتی در چهارچوب تفاهم نامه‌های همکاری در زمینه‌های مختلف مرتبط با رویداد در زمینه هایی علمی،‌فرهنگی،‌اقتصادی و آموزشی و غیره باشد.

نظارت و هماهنگی در راستای ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت‌های مرتبط با رویداد مذکور از طریق هماهنگی در سطح بین المللی جهت حضور وزرای گردشگری کشورهای عضو سازمان اکودر رویداد مذکور، هماهنگی لازم جهت برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌ها در سطح بین المللی و کشورهای عضو سازمان اکو برای معرفی جاذبه های گردشگری و فرصت سرمایه‌گذاری اردبیل و همینطور پیشنهاد ارائه بسته‌های تشویقی حضور گردشگران به مراجع ذی ربط و نیز توسعه گردشگری میان کشورهای عضو سازمان اکو و تسهیل ورود گردشگران خارجی به استان اردبیل نیز جزو این مصوبه است.

پیشنهاد ارائه تعرفه‌های ترجیحی برای صادرات و واردات کالاهای تولیدی کشورهای عضو سازمان اکو به مراجع ذی ربط،‌ پیشنهاد اعطای مجوزهای لازم و تامین زیرساخت‌ها برای حضور شرکت‌های بیمه‌ای، ‌شرکت‌های بانکی، ‌شرکت‌های حمل و نقل و شرکت‌های نگهدار (هلیدنگ‌های) سرمایه گذاری کشورهای عضو سازمان اکو در اردبیل به مراجع ذی‌ربط و همینطور تدوین برنامه مشترک بین کشورهای عضو سازمان اکو به منظور توسعه منابع انسانی و بهره‌برداری از منابع طبیعی در راستای توسعه گردشگری و اقتصادی هم در مصوبات هیات وزرا دیده شده است.

هماهنگی و تقسیم کار جهت تبلیغات گسترده رویداد در سطح بین‌المللی در جهت معرفی ظرفیت‌های گردشگری اردبیل در رسانه‌های داخلی، خارجی و بین‌المللی نیز جزو مواردی است که مورد بررسی قرار گرفته است.

شکل‌گیری این ستاد ملی می‌تواند منجر به برنامه ریزی منسجم و بهتری برای این رویداد بین‌المللی شود و ریل‌گذاری سرمایه گذاری و رونق اقتصاد گردشگری را رقم بزند، اما آنچه مسلم است آن است که باز هم باید وزارت میراث فرهنگی بیش از هر ارگان دیگری نسبت به این مهم،‌اهتمام کند و مدیریت ارشد استان اردبیل این فرصت را به نفع اقتصاد کلان کشور تمام کند.

انتهای پیام

نوشته ستاد ملی رویداد ۲۰۲۳ اردبیل با سکانداری وزیر میراث‌فرهنگی تشکیل شد اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *