ده خانه تاریخی محله فهادان احیا می‌شود / دیدار با دادستان و استاندار یزد

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه و احیا، شهاب طلایی، مدیر عامل این صندوق، سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲، طی سفری دو روزه از بناهای تاریخی استان یزد بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت این بناها قرار گرفت.
در ابتدای این سفر سید محمد رستگاری، مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد، در فرودگاه یزد از دکتر طلایی و مدیران صندوق توسعه و احیا استقبال کرد.
طلایی در روز اول این سفر، با سفر به شهرهای مختلف استان یزد، از مجموعه تاریخی چرخاب در شهر اردکان، مجموعه حجت‌آباد وزیر در شهرستان اشکذر و باغ پهلوان‌پور در شهرستان مهریز بازدید کرد.

مجموعه پردیس چرخاب در شهرستان اردکان یزد

این مجموعه جزو مگاپروژه‌های صندوق است که شامل پنج بنا بوده که از طریق دربند به هم وصل شده است. خانه‌های چرخاب، متعلق به خاندان مجدالعلما بوده و ثبت ملی شده و هم اکنون ۵۴ درصد عملیات مرمتی این مجموعه به اتمام رسیده است. گفتنی است احیای چرخاب اردکان نقش بسزایی در توسعه گردشگری شهرستان اردکان خواهد داشت.
عملیات مرمت و احیای این مجموعه باعث شده است که زیرساخت‌های تاسیساتی و خدماتی بافت تاریخی اردکان نیز توسعه پیدا کند. این زیرساخت‌ها شامل فیبر نوری، فاضلاب و نظایر آن است. لازم به ذکر است سرمایه‌گذار این پروژه، شرکت صنعتی و معدنی چادرملو است.

بازدید از باغ صدری در شهرستان تفت

مدیرعامل و مدیران صندوق توسعه و احیا به همراه شاکری، معاون میراث فرهنگی استان، در ادامه با حضور در شهرستان تفت، از باغ صدری (نمیر) و آسیاب مجاور آن بازدید کردند.
در حاشیه این بازدیدها طی جلساتی با سرمایه‌گذاران و مسئولان استانی و شهرستان‌ها، مشکلات بناهای گفته‌شده بررسی و برای حل و فصل آن تصمیم‌گیری شد.

تحویل دو بنای تاریخی یزد جهت مرمت و احیا به سرمایه‌گذار بومی

در بخشی از برنامه‌های این سفر، جلسه تحویل دو بنای تاریخی یزد شامل خانه دانشمندی و خانه آقایی‌زاده به شرکت هلدینگ غدیر با حضور مدیرعامل صندوق توسعه و احیا امروز در هتل لاله یزد برگزار شد.
در این جلسه شهاب طلایی، مدیر عامل و سایر مدیران صندوق توسعه و احیا و همچنین دکتر احتشام، مدیر عامل و سایر مدیران هلدینگ غدیر حضور داشتند.
گفتنی است این شرکت سرمایه‌گذار بومی، که سابقه فعالیت در زمینه گردشگری و صنایع دستی دارد، در مزایده‌‌های اخیر صندوق، با طی تشریفات قانونی، در مزایده شرکت کرده و در مزایده احیا و بهره‌برداری این بناها، برنده شده است.

پای دردل اهالی محله فهادان

جلسه بعدی مدیر عامل صندوق توسعه و احیا با نمایندگان ساکنان محله تاریخی فهادان یزد بود. در این جلسه، مشکلات بناهای تاریخی این محله بررسی و تصمیمات لازم برای رفع آن اتخاذ شد.

جلسه با مدیر کل میراث فرهنگی استان

در انتهای روز اول سفر نیز جلسه‌ای بین شهاب طلایی مدیر عامل صندوق توسعه و احیا و رستگاری مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد و مدیران هر دو مجموعه با موضوع احیای حداکثری بناهای تاریخی صندوق در این استان برگزار شد.
در این جلسه که تا پاسی از شب ادامه داشت، مشکلات بناهای صندوق در استان یزد به تفصیل بررسی شد و تصیمات لازم برای حل آن اتخاذ شد.
در جلسه فوق، علاوه بر شهاب طلایی، مدیر عامل صندوق توسعه و احیا، سید محمد رستگاری، مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد و ابوالحسنی معاون عمرانی استاندار یزد نیز حضور داشتند، مشکلات بناهای تاریخی استان یزد به ویژه مجموعه فهادان، بررسی و در راستای حل آن تصمیم‌گیری شد.

روز دوم سفر؛ بازدید از ده خانه تاریخی در محله فهادان

در دومین روز سفر مدیرعامل و‌ مدیران صندوق به استان یزد، چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ، شهاب طلایی و سید محمد رستگار از مجموعه خانه‌های تاریخی فهادان در بافت تاریخی ثبت جهانی یزد بازدید کردند.
مجموعه تاریخی فهادان شامل ده خانه تاریخی محمودی، داور، مجاهد، عرب تقوی، دهقان، ملک زاده، سکینه ملک زاده، حمام ابوالمعالی، عصصی و خانه شکوهی است.

جلسه با فرماندار اشکذر

در ادامه سفر، شهاب طلایی مدیر عامل صندوق توسعه و احیا، سید محمد رستگار مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد و محسن نوه‌آقایی نماینده صندوق در استان یزد با روح‌الله ردائی فرماندار شهرستان اشکذر در خانه تاریخی ملک‌زاده (هتل شاه ابوالقاسم) دیدار کردند.
در این دیدار در مورد حل مشکلات بنای تاریخی حجت‌آباد وزیر در شهرستان اشکذر، بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم برای جذب سرمایه‌گذار جدید اتخاذ شد.

دیدار با دادستان یزد

در ادامه بازدیدهای این سفر، مدیر عامل صندوق توسعه و احیا، محسن نوه‌آقایی نماینده صندوق در استان یزد، امید غنمی، عضو هیئت مدیره صندوق با محمدرضا حدادزاده دادستان یزد دیدار کردند. در این دیدار در مورد پرونده حقوقی بناهای تاریخی یزد، گفت‌وگو و تصمیم‌گیری شد.

دیدار با استاندار یزد

در انتهای سفر،مدیر عامل صندوق توسعه و احیا، سید محمد رستگار مدیر کل میراث فرهنگی استان، با مهران فاطمی استاندار یزد دیدار کردند.
در این جلسه مدیر عامل صندوق به ارائه گزارشی از بناهای صندوق در این استان پرداخت و مشکلات موجود در این بناها را برشمرد.

نوشته ده خانه تاریخی محله فهادان احیا می‌شود / دیدار با دادستان و استاندار یزد اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *