تحویل عمارت اربابی لیقوان جهت مرمت و احیا به سرمایه‌گذار

تحویل عمارت اربابی لیقوان جهت مرمت و احیا به سرمایه‌گذار

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه و احیا، صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، بنای تاریخی عمارت اربابی واقع در آذربایجان شرقی، روستای ليقوان از توابع شهر تبریز، جهت مرمت و احیا به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد.
این بنای تاریخی که پیش‌تر متروکه شده‌ بود در ادامه تحقق شعار مردمی‌سازی در دولت سیزدهم ۱۹ شهریورماه ۱۴۰۲ به مزایده رسمی گذاشته شد تا با کاربری فرهنگی، پذیرایی و تجاری طی ۱۵ سال به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شود.

جزئیات بیشتر عمارت اربابی لیقوان

گفتنی است سرمایه‌گذار موظف است طی یک سال عمارت تاریخی اربابی لیقوان را با صرف هزینه ۲۵میلیارد ریال مرمت و احیا کند.
لازم به ذکر است عمارت اربابی سنگی که با نام‌های «داش عمارت و خانه حاج احتشام‌الدوله» نیز شناخته می‌شود، از مهم‌ترین جاذبه‌‌های تاریخی و اماکن دیدنی لیقوان، پرجمعیت‌ترین روستای آذربایجان شرقی است.
این بنای تاریخی، خانه احتشام‌الدوله، ارباب روستای لیقوان است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. از مهم‌ترین مشخصه‌های این بنا، ستون‌های سنگی با مقطع دایره‌ای است که به‌شکل استوانه‌های منظم و با شکوهی در ارتفاع دره لیقوان خودنمایی می‌کند. این سنگ‌تراشی در گورستان قدیمی لیقوان هم دیده می‌شود
همچنین از دیگر بارزه‌های معماری این بنا، دیوار باربر، طاق و تویزه هستند که از مصالحی چون آجر، سنگ و چوب تشکیل شده‌اند.
نوشته تحویل عمارت اربابی لیقوان جهت مرمت و احیا به سرمایه‌گذار اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *