ایران توانایی ترویج نمادها و نمودهای غنی میراث فرهنگی ناملموس در پاسداری از این مقوله میراثی را دارد

«علی دارابی» در پنجمین نشست شورای حکام ضمن تقدیر از برگزاری پنجمین نشست تخصصی شورای حکام به عنوان یکی مهمترین نشست‌های تخصصی در راستای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در منطقهی آسیای غربی و مرکزی به مرکزیت تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد:‌ میراث فرهنگی ناملموس روح فرهنگ یک ملّت است که اگر نباشد، آن‌گاه، دیگر، میراث فرهنگی ملموسی در جهان متجلّی نمی‌شود.

وی افزود: به بیانی مصرح میراث ملموس مولود میراث ناملموس ملتهاست و از ارزش‌های  بی‌مانند هـر جامعه و بـه اعتبـاری از ارکان حصول پیشرفت پایـدار در جوامـع صاحـب هویـت امروز بر شـمرده مـی‌شـود، که به پشـتوانه‌ی خرد و اندیشه انسـان از دیـرباز در نمودهایی چون: دانش‌های مرتبط با کیهان و طبیعت، هنر و مهارت‌های صنعتگری سنتی و برپایی حیاتی مملو از کردارهای اجتماعی وفاق‌آور و صلح آفرین همچون آیین‌ها و سنت‌ها و جشن‌ها و تجلی هنرهای اجرایی تبلور یافته و مبین رموز همزیستی‌های انسانمدار در طول تاریخ شده است.

این مسئول با بیان این که این تجلیات پرشمار بی‌بدیل در منطقه آسیای غربی و مرکزی به پشتوانه فرهنگ متعالی ملت‌های هویتمند در طول تاریخ با انتقـال هوشمندانه‌ی بیـن نسـلی، حیـات خـود را ادامـه داده و در دنیای امـروز با قدرتی نرم و نافذ به منزله گرانبهاترین داشته‌های انسانی رخ نموده است،‌گفت: بـدون شک پایـداری تمـدن‌هـای کهـن ایران و توران و دیگر کشورهای پر پیشینه منطقه، وابسـته بـه انتقال میـراث ناملموس آن بـوده کـه در ایـن میـان، انتقـال سـینه به سـینه و شـفاهی این وجه از میراث، نقشی چنان سرنوشـت سـاز داشته است.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۶ میلادی به کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس پیوسته ‌است و یکی از فعال‌ترین کشورهای جهان در اجرای این کنوانسیون به‌شمار می‌رود،‌تصریح کرد: شمار قریب به سه هزار ثبت ملی میراث ناملموس و آمار ۲۱ گانه ثبت‌های جهانی میراث‌فرهنگی ناملموس مصادیق توفیق کشور در جامعه جهانی در حفظ هویت فرهنگی و مشارکت در تدوین پرونده‌های چند ملیتی در راستای ایجاد وفاق اجتماعی ملت‌هاست که در چارچوب کنوانسیون مذکور تحقق یافته است.

وی ادامه داد: تأسیس مراکز مقوله‌ی دو تحت نظارت یونسکو اقدامی است مورد توجه کشورهای مختلف جهان، زیرا این کشورها از طریق این مراکز با ایفای نقشی کانونی، سیاست‌های فرهنگی خود و مناطق پیرامون را برنامه‌ریزی و هدایت میکنند و در عین حال، از میراث‌فرهنگی ناملموس ویژه‌ی خود، و آن‌چه با کشورهای دیگر به‌شکل مشترک دارند، پاسداری می‌کنند.

به گفته علی دارابی؛‌ جمهوری اسلامی ایران با کسب تجارب ارزشمندش به عنوان مرجعیتی در فعالیت‌های آموزشی، آگاهی افزایی، پاسداری و  ظرفیت‌سازی ممتاز شناخته شده است.

وی با بیان این که جغرافیای تعیین‌شده برای مرکز میراث ناملموس تهران ۲۴ کشور از کشورهای منطقه را در بر می‌گیرد،‌ تصریح کرد: این بدان معناست که بسیاری از برنامه‌های فرهنگی کشورهای همسایه، در آسیای مرکزی و غربی با برنامه‌ریزی اصولی مرکز میراث ناملموس تهران، می‌توانند در راستای هم‌افزایی منطقه‌ای و احترام متقابل میان ملتهای عضو هدایت شوند و در گسترش صلح و توسعه پایدار نقشی کلیدی در منطقه را ایفا کنند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد: اگرچه میراث‌فرهنگی ناملموس، طی دو دهه گذشته در ادبیات بین‌المللی رواج یافته، اما در مشرق زمین و به تبع آن در  ایران اسلامی، این مفهوم قرن‌هاست که مورد توجه است و تجلیات بی‌شمار آن در مناسک، آداب ‌ورسوم، دانش‌های سنتی، زبان‌ها، و هنرهای سنتی بومی و صنایع دستی، با تنوعی کم‌نظیر متجلی هستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: ایران افتخار دارد به‌عنوان نقطه‌ای کانونی در منطقه‌ی آسیای غربی و مرکزی و دارای توانایی ترویج نمادها و نمودهای غنی میراث فرهنگی ناملموس در پاسداری از این مقوله میراثی در کنار کشورهای عضور و بهره گیری از تجارب ارزشمند آنها با تدوین و اجرای برنامه‌های تخصصی برای پاسداری از هویت فرهنگی ملت‌ها، تکریم میان صاحبان فرهنگ‌های گوناگون و صلح حاصل از آن را زمینه‌سازی کند و با ایجاد فرصت اشتراک گذاری میان آن‌ها، الگوهای موفق تعامل میان انسان، طبیعت و منابع سرزمینی را شناسایی کند و برای تضمین پایداری آن‌ها از طریق شبکه‌سازی درست تبادل تجارب را میسر سازد.

دارابی با بیان این که در این نشست نمایندگان ارجمند کشورهای عضو و متخصصین برجسته میراث ناملموس از جامعه بین الملل حضور داشتند،‌ گفت: درصدد هستیم تا ضمن برگزاری نخستین جلسه شورای حکام در توافقنامه جدید، نسبت به تشکیل شورای جدید حکام، انتخاب اعضاء متخصص جدید و شورای اجرایی اقدام و همچنین با تصویب برنامههای پیشنهادی بمنظور پاسخ به نیاز کشورهای منطقه در نحوه‌ی صیانت از میراث ناملموس، راهکارهای موثر و کارآمدی را در مسیر رونق اقتصاد معیشتی، پیشرفت و صلح پای دار زمینه سازی کنیم.

وی در پایان ضمن تقدیر از حضار و دست اندرکاران،‌ خاطرنشان کرد:‌ برخود تکلیف می‌دانم مراتب سپاس خود محضر جناب آقای مهندس ضرغامی وزیر ارزشمند وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای حمایت‌های بی‌بدیل و التفات وافرشان به مقوله میراث ناملموس و اولویت بخشی به موضوع پاسداری از آن صمیمانه تقدیم کنم.
انتهای پیام

نوشته ایران توانایی ترویج نمادها و نمودهای غنی میراث فرهنگی ناملموس در پاسداری از این مقوله میراثی را دارد اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *