افتتاح کاخ چایخوران چالوس

پایگاه خبری صابتا- این کاخ که در میدان معلم چالوس و در نزدیکی جاده اصلی قرار دارد، بنایی به‌جامانده از دوره پهلوی اول است که قدمت آن به سال ۱۲۹۸ برمی‌گردد و به دستور رضاخان برای حفظ سنت چای‌خوری ساخته شده است.

آن‌طور که گفته شده، رضاخان به‌دلیل علاقه به سبک معماری اروپایی، دستور ساخت این کاخ را نیز به همان شیوه داده است. بااین‌حال، اتاق‌های بزرگ، ایوان دلگشا و ستون‌های بلند در این بنا، نشان از ردپای معماری سنتی مازندران دارد.

کاخ چای‌خوران چالوس، با مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر مربع یک طبقه‌ای ساخته شده و زیرزمین دارد که ورودی این بنا از شرق و غرب به داخل عمارت است. فضای داخل ساختمان به دو بخش اصلی و خدماتی تقسیم می‌شود. ملاقات‌های شاه با وزیرها در بخش اصلی کاخ بود. در این بخش دو تالار مربع‌شکل در سمت شمال عمارت، ساخته‌ شده و یک تالار مستطیلی هم در طرف شمالی-جنوبی است. بخش اصلی به بالکن عمارت راه دارد. بخش خدماتی این کاخ نیز دارای دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در دو سوی شرقی و غربی هستند و نماى بیرونی آن دارای تزئینات کاشى‌‌کارى بسیار زیبایی است. مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشکیل مى‌دهد و پوشش بام آن به صورت شیروانى است.

کاخ چایخوران چالوس، در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۱۰۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این اثر در برهه‌ای از زمان مورد بی‌توجهی و در آستانه تخریب قرار گرفته بود که پس از ثبت ملی، در سال ۱۳۵۴ مرمت و بازسازی شد.

در سال ۱۳۸۴، با تشکیل صندوق توسعه و احیا، واگذاري بناهاي تاريخي به بخش خصوصي بر اساس بند ‘ ز ‘ ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه كشور در دستور كار قرار گرفت. پس از آن در سال ۸۹ طبق مصوبه هیئت‌دولت به صندوق توسعه و احیا واگذار شد و در اردیبهشت ۹۷، طی تشریفات قانونی مزایده، برای مرمت، احیا و بهره‌برداری به سرمایه‌گذار تحویل داده شد. این بنا به‌زودی افتتاح شده و در فاز بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

نوشته افتتاح کاخ چایخوران چالوس اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *