احیای خانه‌ دانشمندی و آقایی‌زاده با جذب اعتبار ۴۰ میلیاردی بخش خصوصی

احیای خانه‌ دانشمندی و آقایی‌زاده با جذب اعتبار ۴۰ میلیاردی بخش خصوصی

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه واحیا، احسان احتشام مدیر عامل هولدینگ پیشکسوتان ماندگار غدیر یزد، شرکت خصوصی سرمایه‌گذار دو بنای خانه‌های دانشمندی و آقایی‌زاده یزد، دوشنبه بیستم آذرماه ۱۴۰۲ گفت: این شرکت در حوزه‌های مختلفی اعم از عمرانی، صنعت و معدن، کشاورزی، حمل و نقل و گردشگری فعالیت می‌کند و به دنبال توسعه حضور خود در احیای بناهای تاریخی است.

وی ادامه داد: گروه عمرانی این شرکت، فعالیت‌هایی از قبیل مرمت، ساخت‌وساز، انبوه‌سازی، تفکیک و راه‌سازی را بر عهده دارد، این شرکت همچنین در حوزه صنعت و معدن نیز فعال است. در مجموعه هلدینگ غدیر، یک گروه تخصصی نیز وجود دارد که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کند.

احتشام خاطر نشان کرد: هدف ما از مرمت دو خانه بسیار زیبای دانشمندی و آقایی‌زاده، اجرای عملیات مرمتی مناسبی است که لایق شهر زیبا و جهانی یزد باشد تا بتوانیم این شهر را به خوبی به مردم دنیا معرفی کنیم و در همین راستا قرار است پس از اتمام مرمت این دو بنا آن‌ها را به گروه گردشگری هلدینگ خود واگذار کنیم.

مدیرعامل هلدینگ غدیر اضافه کرد: فرآیند واگذاری برای مرمت و احیای این دو خانه تاریخی، از دو ماه قبل آغاز شده بود و ضمانت‌نامه‌های لازم نیز به وزارت میراث فرهنگی و صندوق تحویل داده شده است و در پانزدهم آذرماه سال جاری نیز این دو بنا از سوی صندوق به ما تحویل داده شد.

او با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری این شرکت در دو بنای گفته شده، تصریح کرد: برآورد ما این است که هر یک از این خانه‌ها برای مرمت و احیا، نیازمند حدودا بیست میلیارد تومان سرمایه‌گذاری باشد.

احتشام در انتها تاکید کرد: سعی ما بر این است که ظرف دو ماه آینده، مرمت بنا را بر اساس طرح مرمتی اجرا کنیم و در بازه زمانی یک الی یکسال و نیم آینده هر دو بنا را به بهره‌برداری برسانیم تا در اختیار مردم و گردشگران قرار گیرد.

معرفی خانه دانشمندی

 

لازم به ذکر است خانه دانشمندی در مرکز کوی قصاب‌ها در شهر یزد قرار دارد و فاصله آن تا عناصر شاخص محله‌ای مانند مساجد و مدرسه و آب انبار بسیار کم است. در نزدیکی این بنا اماکنی مانند مسجد امیر چخماق، مسجد قائمیه، مسجد خواجه خضر، حمام نظرکرده، آب‌انبار شش بادگیری، بازارچه خواجه خضر و همچنین حسینیه و مدرسه قرار دارد.

معرفی خانه آقایی‌زاده

 

گفتنی است این بنا یکی از خانه‌های تاریخی شهر یزد است که قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. این خانه که در خیابان گل‌سرخ یزد قرار دارد، با شماره ۱۳۱۰۲ در سال ۱۳۸۴ به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

نوشته احیای خانه‌ دانشمندی و آقایی‌زاده با جذب اعتبار ۴۰ میلیاردی بخش خصوصی اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی صابتا|اخبار بناهای تاریخی. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *